ŠANTA KOČIČÍ

ŠANTA KOČIČÍ/CATNIP/KOČIČÍ MÁTA/KOČIČÍ KOKAIN/NEPETA CATARIA/MEOWIJUANA/KOCÚRNIK OBYČAJNÝ

Tato zázračná bylinka měří 60 až 100 centimetrů a kvete bílými až bledě modrými, někdy i fialovými květy. Poznáte ji podle srdcovitých lístků a typické mátové vůně. Šanty existuje asi 250 druhů, ale ta přitahující kočky je pouze jedna, ta kočičí.

Její latinské jméno zní Nepeta cataria, což ji poměrně dobře vystihuje. Nepeta je s největší pravděpodobností odvozeno od italského města Nepete, kde byla v minulosti hojně pěstována. Druhé jméno, cataria, se odvíjí od účinků, které má rostlinka na kočky. 

Šanta kočičí je bylinkou původem z Egypta a některých částí Asie. Toto situování jí však nezabránilo v rozšíření po celém světě. Mohou za to především účinky, které má rostlinka na kočky, ale i na lidi:

KOČKY:

Obsažená látka nepalakton, která se nachází v listech, má halucinogenní účinky. Každá kočka je však jedinečná, a proto je účinek této látky různý.

Euforizující účinek na kočky má nepetalakton pouze při vdechnutí a kontaktu s chemoreceptory v Jasobsonově orgánu (Tento druhotný čichový orgán nalezneme u mnoha savců, s výjimkou vyšších primátů a člověka. Je spojený jak s nosní, tak s ústní dutinou kočky pomocí kanálku. Vnějším znakem, že kočka právě používá Jasobsonův orgán, je tzv. flémování, kdy kočka ohrne horní ret a nasává vzduch tlamkou. Molekuly se tak dostanou přímo na sliznici čichového orgánu k chemoreceptorům a tím je vnímání pachu intenzivnější a citlivější.)

Tato bylinka se často přidává do hraček, protože kočičky stimuluje ke hraní. Většina koček se o hračku otírá nebo ji škrabká, a to právě proto aby uvolnila co nejvíce nepelaktonu. Některé kočky jsou hyperaktivní, hravé a plné energie. Některé předou, jiné se pouze vyvalují. Jsou i takové, které catnip uklidní či dokonce uspí. Může se stát, že bude mít agresivní projevy, ale rovněž může být tím malým %, na které neúčinkuje vůbec (patří sem zejména koťátka nebo starší kočky). Každopádně není potřeba se obávat o zdraví kočky, látka má pouze dočasný účinek, není návyková a nezpůsobuje žádné zdravotní problémy. Účinek látky nepelakton trvá 10-20 minut a následně jistý čas (hodinu / dvě) kočka není schopna dosáhnout stejného stavu.

Hračky s šantou jsou také vhodné k rozptýlení ve stresových situacích, např. při návštěvě veterináře nebo při pořízení další kočky.

LIDÉ

Poprvé byla šanta popsána v roce 1597 v herbáři Johna Geralda jako léčivá rostlina se spoustou využití.

Šanta je účinným přírodním sedativem a léčivem. Šantový čaj pomáhá proti stresu, při bolestech hlavy, při zažívacích problémech, zmírňuje horečku, zlepšuje spánek.

Ve formě masti a obkladu zase urychluje hojení ran. Díky své aromatické vůni se používá také jako přísada do relaxačních koupelí nebo jako dochucovadlo mnoha pokrmů.

MAGIE

Šanta kočičí má i vlastní magické a rituální využití, kdy sloužila spolu s okvětními lístky růže jako amulet lásky a velké vylisované listy se používaly jako záložky do čarodějných knih, kde údajně přitahovaly dobré duchy a štěstí.

PŘÍRODA

S největší pravděpodobností má senzitivita šanty na kočky své opodstatnění v přírodě. Často se totiž stane, že kočce v kožichu ulpí pár semínek, které jsou tak roznášeny po okolí.

Šanta rovněž odpuzuje některé druhy hmyzu a malé hlodavce, ale naopak vábí motýly a včely.